Masaüstü CNC Router V1

Last updated on 11 Şubat 2022

Tasarım sürecinde genellikle standart ve kolay bulunabilen parçalar kullanarak tasarım yapmaya çalıştım. Sürümlerle geliştirmeye devam edeceğim. Yanlış veya eksik olduğunu düşündüğünüz kısımlar varsa yorumlarda veya e-posta yoluyla bana iletebilirseniz sonraki sürümlerde düzeltmeye ve güncellemelere eklemeye çalışacağım.

Çalışma Hacmi: 250 mm x 316 mm x 80 mm
Çerçeve Boyutu: 510 mm x 510 mm x 352 mm
Adım Motorları: Nema 23HS7430
Tabla Boyutu: 350 mm x 240 mm

Güncellenen versiyon için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

2 Yorum

 1. TARIK DOĞRU
  11 Şubat 2022
  Yanıtla

  Sayın Yaşar Bey,
  Yapmış olduğunuz projeden dolayı tebrik ederim elinize sağlık. Yaşım 70 olduğundan pandemi dolayısıyla evden çıkamadık. Evde kalan zamanı doldurmak için hoby elektroniği ve ağaç işleme ile ilgilendim. CNC ve 3 d yazıcı yapmaya çalıştım. NEMA 17 motorlu 2 Y axsisli bir CNC yaptım. Nema 17 motorlu y ekseni zorlanıyor. ve çok ısınıyor. Elimde ikinci el NEMA 23 motor var. Tek y eksenli CNC modeli arayışında bulunurken GRABCAD de çiziminizi gördüm. Çok huşuma gitti.Aynı zamanda vatandaşım olmanız dahada hoşuma gitti. Dedim ben bunun üzerinde çalışayım. Projenizi okumada sorunum yok.Sıkıntım malzemelerin temininde. Bazı malzemeleri piyasada bulabilirim ama bazılarını bulamadım. Malzeme listenizden acab hangileri STL dosyasına dönüştürüp 3d yazıcıda basabilirim. Birde SFU vidakı mil ve nut yarine daha ucuz olan trapez mill kullansam olurmu. Malum emekli biri olarak en ucuz yolunu tercih etmekteyim.
  Kısacası hazır imalatı olan malzemelerin açılımlı kodları (internet tarama yaptığımda kullanabileceğim kodlar örneğin SK 12 Aliminyu mill tutucu gibi)
  – 3D yazıcıda basıp kullanabileceğim parçaların listesi
  Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımlarınız için şimdiden tşkkür eder başarılar dilerim. Tekrar eline sağlık
  TARIK DOĞRU

  • 22 Şubat 2022
   Yanıtla

   Merhabalar Tarık Bey,

   Teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

   İlk olarak ben de sizi değerli çalışmalarınız için tebrik etmek isterim.

   – Çift Y eksende Nema 17 kullanarak “4,3 Nm * 2 Adet Nema17 Nominal Tork= 8,6 Nm” Tork elde edebilirken; Nema 23 kullanarak 19 Nm’ye kadar tork elde edebilirsiniz. Bu da şu anki yapıdaki torkun 2 katından daha fazla eder ve eksenin ısınma sorununu önemli ölçüde çözebileceği düşüncesindeyim. Ancak tek Nema23 kullanırken Y ekseninde düzgün doğrusal bir hareket alabilmek için ekstradan 1 veya 2 adet krom kaplı mil ile eksenin doğrusallığını garantiye almanız da motora binebilecek olası eksenel yükleri alacaktır. Bu şekilde daha rahat çalışan bir Y ekseni elde edebileceğinizi düşünüyorum.

   – Vidalı mil yerine trapez mil kullanmakta bir sorun görmüyorum. Hatta ben de büyük ihtimalle TL’deki bu devalüasyondan sonra trapez vidalı millerle toplamaya yöneleceğim gibi gözüküyor.

   Malzeme listesindeki basılabilir parçalar:

   – Nema23 lerin flanşına bağlanan “Motor Ara Bağlantı” parçaları 3D baskı için uygun parçalardır.
   – Onun dışında genelde standart ürünler olup istenirse; mil tutucular ve yatakların alt sabitleme (BK Sabitleyici ve BF Sabitleyici) plakaları da 3D baskı alınabilir.
   – BK ve BF yataklar da uygun rulmanlarla birlikte dış gövdesi baskı alınarak üretilebilir. (Eş eksenlilik konusuna dikkat ederek montaj yapıldığı taktirde!)
   – Köşe bağlantı parçaları da 3D baskı alınabilir. (Diklikler konusuna dikkat ederek montaj yapıldığı taktirde!)

   Hazır parça kodları ile ilgili kısım:

   – Aslında çizim yaparken Türkçe olarak isimlendirilen parçalar benim çizdiklerim, diğerleri için eğer hazır alınmak istendiğinde Google’dan çok rahat bulunabilir şekilde isimlendirilerek ilerlemeye çalışmıştım. Eğer özel olarak sormak istediğiniz ya da bulamadığımız parçaların 3D tasarımdaki isimlerini listeleyebilirseniz ben doğrudan yardımcı olmaya da çalışabilirim.

   Bunlar dışında da herhangi bir sorunuz olursa yasarseher@gmail.com mail adresimden anlık iletişime geçebilirsiniz.

   İlginiz için tekrardan çok teşekkür ederim Tarık Bey

   İyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir