Türkiye’nin Yeni IOT ve Akıllı Ev Sistemleri Markası – NoQey’in Hikayesi – I

Bugün sizlere 2 yıldır İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde bulunan Cloud Factory Yazılım AŞ firması olarak üzerinde AR-GE çalışmaları yürüttüğümüz ve prototipini tamamlamış olduğumuz bir üründen bahsetmek istiyorum.

Öncelikle kısaca Cloud Factory Yazılım AŞ firmasından bahsetmek istiyorum. Firma 2 yıldır özellikle Almanya’nın en büyük şirketlerine yazılım çözümleri sunan bir firma. Örnek vermek gerekirse ilk aklıma gelen birkaç firma şunlar: Lufthansa, Mercedes, HP, Deutche Telekom, Carl Zeiss, ARAG vs.

Cloud Factory Yazılım AŞ, yaklaşık 20 yıldır bir çok Alman firmasına yazılım çözümleri sunan, bu projeler için farklı çalışma grupları oluşturarak faaliyetlerini sürdüren, tecrübe aktarımları ve yeni ekip üyeleriyle güncel teknolojilerden geri kalmamayı başarmış geniş bir yazılım ekibine sahip.

Birçok uluslararası firma ile çalıştıktan sonra yazılım alanında belirli bir doygunluğa ulaşan ekip 2019 yılı itibariyle, firma bünyesinde elektronik ve mekanik alanlarda da çalışmalar gerçekleştirmek üzere yeni bir Ar-Ge ekibi oluşturularak “Akıllı Kilit – Smartlock” geliştirme çalışmalarına başlamıştır.

Çalışmalarına başlamadan önce aylarca dünyadaki neredeyse tüm akıllı ev sistemleri sektörünü kapsayan geniş çaplı bir çok araştırma ve sektör analizi çalışmalarını da gerçekleştiren ekip, ardından hiç vakit kaybetmeden akıllı kilit tasarımlarına, patent araştırmalarına ve NoQey markası için tescil çalışmalarına başlamıştır. Aradan geçen 2 yılda NoQey Akıllı Kilit için 20’den fazla farklı prototip üreterek geliştirme faaliyetlerini sürdürürken, bu arada ürün ile ilgili özgün patent çalışmalarını da tamamlayan NoQey ekibi, 23 Haziran 2020 günü TPE – Türk Patent Enstitüsü’ne ürünle ilgili patent başvurusunda da bulunmuştur.

Buluş Başlığı : İnternet ve Bluetooth Üzerinden Güvenli Kontrol Algoritmalarına Sahip Mobil Uygulama Kontrollü Akıllı Kilit
Başvuru Numarası: 2020/09780
Patent Tipi : Patent
Yukarıdaki bilgiler Türk Patent Enstitüsü’nün sitesinden alınmıştır.

Hiçbir zaman vazgeçmeden daha iyisini gerçekleştirebilmek için, tüm dünyada sağlık, ekonomi ve siyasette çeşitli krizlere sebep olan “Covid-19 Küresel Salgını” dönemine rağmen çalışmalara ara vermeden devam edilmiş ve ilk prototipler 3D yazıcılarla üretilerek çalışmalar sürdürülmüştür. İlk kullanıcılardan alınan geri dönüşler ve yapılan iyileştirmelerle; NoQey Akıllı Kilit’in, “tasarım, montaj kolaylığı, pil ömrü, elektronik ve mobil yazılım stabilizasyonu” konularında dünyadaki rakipleri ile yarışabilir seviyeye gelmesi sağlanmıştır.

Hayattaki başarısızlıkların çoğu, vazgeçtiklerinde başarıya ne kadar yakın olduğunu fark edemeyen insanlarınkilerdir.

Thomas Alva Edison

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IOT) ve Akıllı Ev Sistemleri (Smart Home Systems) alanında çalışmalarını hız kesmeden sürdüren NoQey markasının ilk ürünü olan “NoQey Akıllı Kilit” sonunda ilk test kullanıcılarına ulaşmış ve öncü kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirimlerle daha da geliştirilmeye devam etmektedir.


NoQey Akıllı Kilit nedir?

NoQey Akıllı Kilit, akıllı telefonlarınıza yükleyeceğiniz NoQey mobil uygulaması ile Bluetooth/WiFi üzerinden kapınızın kilidini basit bir şekilde kontrol ve takip edebilmenizi sağlayan elektromekanik bir IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) cihazdır.

NoQey Akıllı Kilit’in genel özellikleri şu şekildedir:

  • Çift taraflı bant veya bir civata yardımıyla 30 saniyede kolay kurulum
  • Türkiye’de yaygın olarak kullanılan çoğu ofis/daire kapısına uygun
  • Bankacılık ve Savunma Sanayi standartlarında yüksek haberleşme güvenliği (https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Encryption_Standard)
  • Kullanıcı tarafından düzenlenebilir “zaman ayarlı kilitleme”
    (Örneğin, her gece saat 00:00′ da kapıyı kilitle)
  • Patentli NoQey Arkadaşlık Sistemi ile Basit ve Güvenli Yetki Paylaşımı
  • “Airbnb” veya pansiyonlar, oteller gibi dönemlik oda/daire kiralama sistemlerinde kullanılabilme imkanı
  • Wi-Fi üzerinden 7/24 mesafe tanımaksızın izleme ve kontrol imkanı
  • Özelleştirilebilir ve senaryolarına imkan sağlayan basit ve kullanışlı NoQey Mobil Uygulama arayüzü

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir